Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Yüksek Mahkeme, video oyunları yasağı kaldırdı

  • Listed: 3 Ekim 2017 04:05

Description

Yargıçlar, Kaliforniya’nın reşit olmayan kişilere şiddet içeren video oyunlarının satılması veya kiralanmasına ilişkin yasağını geri kabul etmeyi kabul ettiler.
Yasa, çocukların anayasal haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle geçen yıl San Francisco’daki ABD Temyiz Mahkemesi tarafından çıkarıldı.
2005 yılında yasayı imzalayan California valisi Arnold Schwarzenegger, yüksek mahkemenin temyiz mahkemesi kararını gözden geçirmesinden memnun olduğunu söyledi.
“Çocuklarımızın ve toplumlarımızın, ultra şiddet eylemlerini tasvir eden oyunların etkilerine karşı, aynen filmlerle zaten yaptığımız gibi, koruma sorumluluğunu taşıyoruz.”
Yasağın bozulması kararını yazan hakim, kararında şiddet içeren video oyunları ile genç insanlara psikolojik zarar arasındaki bağlantıyı gösteren hiçbir araştırma yapılmadığını söyledi.
Yüksek mahkemenin davayı dinleme kararı, yüksek mahkemenin ezici bir çoğunlukla hayvan zulmünü gösteren videoları yasaklayan bir federal yasaya gre oy vermesinden yalnızca bir hafta sonra geldi.
Kaliforniya davası, benzer serbest konuşma endişelerini beraberinde getiriyor, ancak eyalet yasası çocukları korumayı amaçlıyor, ek bir sorun çıkıyor.
California yasası, 18 yaşından küçük herkese “şiddetli oyunların satışı ya da kiralanmasını yasaklamıştı -” bir insanın imgesini öldürmek, sakatlamak, parçalamak ya da cinsel tacize uğratmak “dahil – bunu da video oyun üreticileri için sıkı etiketleme gereklilikleri yaratmıştı . Yasayı ihlal eden perakendecilere her ihlal için 1.000 dolara kadar para cezası verilebilirdi.
Birkaç video oyun şirketini mahkemede temsil eden avukat Stephen Smith, yüksek Mahkeme’nin bu davayı, şiddet tasvirlerini düzenlemek için ne kadar siyasetçinin gidebileceğini açıklamak için kullanabileceğini söyledi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.