Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Vietnam savaşın kilometre taşını kutladı

  • Listed: 3 Ekim 2017 23:05

Description

Kutlama, gelişmekte olan piyasa ekonomisinin, Saigon ve komünist afişlerin artık kurumsal logolarla rekabet ettiği bilinen her yerde olduğunun belirtileri olarak gerçekleşti.
Beşikçi kırmızı ve altın komünist bayrakları sallayan 50.000 kişilik bir kalabalık, Vietnam devriminin babası olan Ho Chi Minh’in büyük bir posteri ile süslenmiş geçit hattını sıraladı.
Davalar, Do Thi Thanh Thuy (49 yaşındaki) için canlı hatıralar getirdi. 49 yaşındaki tanklar, ortaokul çağındayken tanklarının 30 Nisan 1975’te evde gezmesini izledi. O ve eski Saigon’un dışındaki komşuları sokaklara koştular, neşelendirdiler.
“Tankları gördüğümde çok mutlu hissettim” dedi Thuy, komünizmin çekiçiyle orak sembolü ile süslenmiş kırmızı ve altın bir bayrak taşıdı. “Güney serbest bırakıldı, ülke birleşti ve savaş sona erdi.”
Saigon’un düşüşü, Vietnam Savaşı’nın resmi bitişini ve ABD’nin güneydoğu Asya’daki komünizme karşı on yıllarca devam eden kampanyasını işaret etti. Çatışma, yaklaşık 58.000 Amerikalı yaşam ve tahmini üç milyon Vietnamlık iddiasında bulundu.
Savaş, eski Güney Vietnamlı askerlerin birçoğu komünist yeniden eğitim kamplarına gönderildiğinde yüzlerce bin akrabasının ülkeyi terk etmesi nedeniyle yıllar alacak olan bölünmeleri bıraktı.
Cuma kutlamasında yurtsever şarkılar var, bazıları puls dayayan disko ritmi giydi. Ve savaşın sona erdiği gün yeniden yürürlüğe girerken, eski Saigon’daki herkes birliklerini sevinç ile selamladı.
Katılanların çoğunun savaş gazileri, parti yetkilileri ve yerel komünist kuruluşlar tarafından seçilen diğer kişiler vardı. Güvenlik endişeleri nedeniyle bölge sıradan vatandaşlardan mühürlendi ve polis yabancı medyayı dikkatle izledi.
Binbaşı heyetinin başkanlığını Ho Chi Minh City’e verebileceği en yüksek onurla Altın Yıldız madalyasıyla sunan Başkan Nguyen Minh Triet oldu. Ayrıca kalabalıkta Küba, Rusya, Kamboçya ve Laos’tan liderler ve üst düzey yetkililer vardı.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.