Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Radikal din adamı ‘Kenya hapishanesinde’

  • Listed: 10 Ekim 2017 05:20

Description

Resmi yetkililere göre, Nijeryalı yetkililer Jamaikalı doğumlu Şeyh Abdullah el-Faysal’a vizesiz izin vermeyi reddetti ve dün Kenya’ya geri gönderdi.
El-Faysal, 1990’lı yıllarda Londra’nın güneyindeki Brixton camisinde vaaz vermiş, şiddet içeren cihad desteği nedeniyle cami yetkilileri tarafından atılmamıştır.
Camiye, 2001 uçak kazası başarısızlığından sonra ABD cezaevinde ömür boyu hapis cezasına çarptırılan ayakkabı bombacısı Richard Reid tarafından farklı zamanlarda katılmış ve 11 Eylül çizici Zacarias Musauu’yu mahkum etmiştir.
Müslüman İnsan Hakları Forumunun kafa koordinatörü Al-Amin Kimathi, el-Faisal’in şimdi bir Nairobi cezaevinde tutulduğunu söyledi. El Faysal’ın konferans vermek için Müslüman gençler tarafından Kenya’ya davet edildiğini belirtti.
Kenya, göç bakanı Otieno Kajwang, din adamının ülkenin güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturduğunu söyleyerek el-Faysal’ı Perşembe günü sınır dışı etti.
Bay Kajwang, din görevlisinin Gambiya’yı bir hedef olarak seçtiğini ve Gambiya’yı Jamaika’ya uçurma girişimlerinin başarısız olmasının ardından kabul ettiğini söyledi.
İngiltere, Güney Afrika, Tanzanya ve ABD, el-Faisal’a Jamaika seferlerine bağlanmasına izin verecek bir transit vize vermeyi reddetti. Bu vize kendisini kabul edeceğini ancak kendisine yakından bakacaklarını söyledi.
El-Faisal, takipçilerini Amerikalıları, Hindular ve Yahudileri öldürmeye çağırarak cinayet ve ırksal nefreti körüklemek için dört yıldır İngiltere’de tutuklu kaldı. İngiltere onu 2007’de Jamaika’ya gönderdi.
El-Faisal, 24 Aralık’ta Kenya’ya geldi ancak sınırdaki göçmen yetkilileri kim olduğunu bilmedi, çünkü yeni yazılım yüklenirken izleme listesine sahip bir veri tabanı kapatıldı. Kenya yetkilileri, bir hafta sonra ülkede olduğunu fark etti.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.