Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Prince Charles, Irak’taki Tony Blair savaşının ‘delilik’ olacağını söyledi

  • Listed: 9 Ekim 2017 22:35

Description

Üst düzey kralın yardımcısı dün, Başbakan Tony Blair’le olan savaş hakkında Sir John Chilcot’un soruşturması tarafından görülecek tartışmaları ayrıntılarıyla anlatan belgelere Prens’in izin vermeyeceğini ısrarla dile getirdi.
Sahnenin arkasında aynı gizli istihbarat belgelerine ve brifing notlarına Blair olarak erişime açık olan Charles’ın, savaş öncesi güçlü bir haçlı seferi kurması ve kıdemli siyasilere Irak’ın işgaline karşı lobi yapmak için harekete geçtiğini iddia etmesinin ardından reddini ortaya attı.
Kıdemli ama adsız kaynaklar, Prensin Blair’i alaycı bir şekilde “görkemli liderine” çağırdığını ve ABD Başkanı George Bush’u istihbarat dosyalarını inceledikten sonra yanlış yönlendirilmiş bir istila olarak nitelendirdiğini iddia etti.
Aynı kaynaklara göre Charles, savaşın bölgede daha fazla sorun yaratacağını ve Batılı liderleri İslami huzursuzluğun en temel nedeni olan İsrail-Filistin çatışması olarak gördüğü şeyle başa çıkmamakla suçladığını belirtti.

    Bir kaynak, “Açıkçası, Prens savaşın başlaması için bir delilik olduğunu düşündü ve bunu kendisinin ve Başbakanın ne bildiğini bilerek” dedi. Bir diğeri iddia etti: “Bu, o zaman bilineni göz önüne alındığında, savaşa gitme kararıyla ilgilidir. O, yanlış olduğunu düşünüyor ve pozisyonunu o andaki durumuna getirdi. ”
Talepler, davanın 2003 yılında savaşa gireceği gücüne ilişkin daha fazla şüphe uyandırdı. Soruşturmanın Charles, Bay Blair ve danışmanları arasındaki değiş tokuş mektuplarını isteme imkânını da artırdılar.
Fakat Prince’in iletişim sekreteri Paddy Harverson dün Charles’ın böyle bir talebin hiçbiriyle işbirliği yapmayacağı konusunda ısrar etti.

    “Hayır,” dedi. “Kraliyet Ailesi ve Hükümet bakanları arasındaki iletişim, Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası’nda korunmaktadır; çünkü Kraliyet Ailesi, hükümetle olan iletişimleri gizli kalmadıkça, görevini düzgün şekilde yerine getiremez”. Tahtın ayrıcalıklı danışmanı ve mirasçısı Charles gizli hükümet belgelerini görmeye yetkilidir ve bakanların karşılaştığı büyük siyasi sorular üzerine düşüncelerini düzenli olarak sunmaktadır.
Harverson, Charles’ın 2003 işgaline karşı bir kampanya yürüttüğünü iddia etmedi. “Hikaye saçmalık” dedi. “Gösterişe dayandığında nasıl doğru olabilir?”
Blair’in Chilcot soruşturmasına gelecek ay kanıt sunması bekleniyor.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.