Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Petrol felaketi BP’ye gölge düşürüyor

  • Listed: 3 Ekim 2017 13:05

Description

Ancak, önümüzdeki ayda 2.4 milyar dolardan Mart ayına kadar 5,6 milyar dolara (3.6 milyar sterlin) yükselecek olan tahminler, Meksika Körfezi’ndeki bir petrol platformunun ölümcül patlamasının sürmesi sonucu gölgelendi. BP hisseleri 16 pu’dan 610 pona düştü.
Şirket, rafinerilerinde daha fazla üretim yapabilen üretimin günde yaklaşık 4 milyon varilde düz olduğunu bildirdi. BP, temettü tutarını 14 cent’e düşürdü.
GENEL SEÇİM 2010: SON HABERLER, HARİTALAR VE ANALİZ
İcra Kurulu Başkanı Tony Hayward, şirketin ekonomik iyileşmenin sıkı bir şekilde yerleştiğinden emin olana kadar yükselmesinin muhtemel olmadığını söyledi. O, petrol fiyatlarının orta vadede varil aralığı 60 ila 90 $ arasında sabit kalacağına inandı. Dedi ki: “İyi rakamlar oldukları, ancak olaylar tarafından gölgelendiğini” belirtti. Personeli işlerine odaklanmaya ve “her yerde güvenli ve güvenilir operasyonlar” için yönlendirmeye çağırdı.

    Deepwater Horizon adlı teçhizatın üzerinde çalıştığı iyi şu anda günde 1,000 varil sızdırıyor ve hasar sınırlamasının maliyetleri ve temizleme operasyonu kuruluyor. BP, deniz dibinde bir kapama vanası etkinleştirerek akışını durdurmayı umuyor ancak bu başarısız olursa, 100 milyon dolara mal olacak bir rölyef çalışılacaktır.
Analistler, toplam maliyetlerin muhtemelen çok daha yüksek olacağını söyledi. BP’nin, bir petrol şirketi tarafından başlatılan en büyük temizlik işi olduğunu iddia eden operasyonda onlarca teknesi ve uçak bulunuyor.
Potansiyel olarak büyük cezalar ve pahalı dava ile karşı karşıyadır. Hayward, dün ABD düzenleyicileriyle görüşmek üzere Körfez’ten Washington’a gitti.

    Arbuthnot analisti Dougie Youngson şunları söyledi: “Meksika Körfezi’ndeki durum şimdi daha kötümser görünüyor ve giderilmesi muhtemelen aylarca çaba göstermek için aylar alacak gibi görünüyor.
“Sonuçta, bu kazayla ilgili maliyetler, alınan süre ile orantılı olacak” dedi.
BP, Norveç’ten petrol alanlarında 991 milyon dolarlık hisse satın alacağını açıkladı.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.