Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Mahkeme işkence belgelerini kaldırdı

  • Listed: 9 Ekim 2017 15:30

Description

Ülkedeki en üst düzey hakimlerden biri taslak sürümü gören Hükümet avukatlarının protestolarından sonra önemli paragrafı değiştirdi.
Rolls’un Ustası Lord Neuberger, medya eleştirmenleri tarafından yüksek profilli davadaki yorumlarını “sulandırmak” suçlamasında bulundu.
Cuma günü hakim ve diğer iki üst düzey hakim, kararın orijinal 168 paragrafında yer alan sağlam eleştirilerin şimdi “açık adalet çıkarları adına” yayınlanması konusunda anlaşmaya vardı.
Ancak hakimler orijinal paragrafın “artık önemli değil” olduğunu vurguladı ve paragrafın son hali mahkemede ilan edildi.
Bu ayın başlarında verilen karar, Dışişleri Sekreteri David Miliband’ın, iki Yüksek Mahkeme hakiminin ABD Mohamed’in kötü muamelesi ile ilgili istihbarat bilgilerini açığa vurmasını önleme girişiminde bulundu.
Eski Guantanamo Körfezi tutuklusu, CIA tarafından tutulurken İngiliz istihbarat ajanları bilgisi ile Pakistan’da işkence gördüğünü söyledi.
Lord Neuberger ve ülkenin diğer üst düzey hakimlerinden ikisi – Lord Hakim, Lord Baş Yargıcı ve Kraliyet Tezgah Bölüm Başkanı Sir Anthony May – oybirliği ile istihbarat materyalinin yayınlanması konusunda anlaşmaya vardı.
Karar, MI5’e teslim edilen 42 sınıflandırılmış CIA belgesinin yedi paragrafında bir özetinin yayınlanmasına yol açtı.
MI5’in, Bay Mohamed’in uykudan yoksun bırakıldığının, sunum ile tehdit edildiğinin ve önemli zihinsel stres ve ıstırap çektiğinin farkında olduğunu gösteriyorlar.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.