Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Lübnanlı, sekterciliğe karşı yürüyüş

  • Listed: 2 Ekim 2017 04:35

Description

“Laique Pride” ya da “Secular Pride” yürüyüşü sivil toplum örgütleri tarafından organize edildi. Katılımcılar Beyrut’ta parlamentoya yöneldi, ancak Lübnan askerleri tarafından birleşmeye ulaşılamadı.
Küçük bir Akdeniz ülkesi olan Lübnan’da 18 dini mezhep bulunur ve mezhep saflarında bölünür. Ülke, Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında 20 yıl önce sona eren yıkıcı 15 yıllık bir iç savaş yaşadı.
Lübnan 1943’te bağımsızlığını kazandığı için cumhurbaşkanı her zaman Maruni bir Hıristiyan, Başbakan Sünni Müslüman ve parlamento şefi Şii Müslüman olmuştur. Parlamento ve kabine koltukları eşit olarak Hıristiyanlar ile Müslümanlar arasında bölünür.
16 yaşındaki lise öğrencisi Marianne Ghattas, “Bugün burada, 35 yıl önce savaşa yol açan zihniyetin iptal edilmesini talep etmekteyiz” diyerek, 150.000 kişiyi öldüren 1975-90 iç savaşına değinerek.
Ghattas, “Birbirimizi kabul etmemiz ve eşit yaşamanız için hiçbir mezhepçi olmamalıyız” dedi.
Seküler çatlaklar Sünni, Şii ve Hıristiyan topluluklar arasında yaygındır. Her topluluk, yaklaşık 4 milyonluk Lübnan nüfusunun üçte birini oluşturuyor. Dans edip onlarca şarkı dans etti: “Mezhepcilik yok, hepimiz Lübnan’ız, laikliğe evet” dedi.
Fakat sadece mezhepsel olan ülke politikası değil.
Lübnan’ın kişisel statü yasaları, evlilik ve miras gibi din temelli konulardır. Lübnanlılar sadece dini evliliklere sahip olabilirler. Medeni bir evlilik yapmak isteyenler yurtdışında bunu yapmalıdır.
“Sivil savaş, iç savaş değil,” Ghattas’ın ve diğerlerinin yazdığı bir pankartı okuyun.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.