Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Küba, ABD havayolları taramasını protesto etti

  • Listed: 10 Ekim 2017 00:25

Description

Yeni anlaşmazlık, Küba ile ABD arasındaki muhalefetin yarım yüzyıla çabucak çözüm bulması için umut varken, Başkan Barack Obama’daki hayal kırıklıklarıyla ilgili olarak Küba yetkilileri giderek keskin bir şekilde konuşulan bazı aksiliklerin ardından geldi.
Küba Dışişleri Bakanlığı Kuzey Amerika büroları müdürü Josefina Vidal Ferreiro, yeni güvenlik kontrollerinin “ayrımcı ve seçici” olduğunu söyledi.
Associated Press’e “Biz Küba’ya karşı ABD hükümetinin yaptığı bu düşmanca eylemi kategorik olarak reddettik” dedi.
Vidal Ferreiro, Washington’un bir elçilik yerine Küba’da tuttuğu ABD Faiz Bölümü başkanı Jonathan Farrar ile protesto gösterisine katıldığını söyledi. Küba’nın Washington’daki en üst düzey yetkili, günün erken saatlerinde Dışişleri Bakanlığı yetkililerine de benzer bir mesaj verdiğini söyledi.
ABD, Noel Gününde Detroit’e yaklaşırken Nijerya’lı bir adamın yolcu jetini patlatmaya yönelik açık girişiminden sonra havayolu güvenlik önlemlerini dayattı.
Küba, İran, Sudan ve Suriye – ABD hükümetinin teröre sponsorluk devleti olarak düşünüldüğü dört vatandaşın incelenmesi gereken 14 ülke arasında dört tane var.
Küba, 1980’lerden beri bu listede yer alıyor, ancak her zaman dahil edilmesinin, Birleşik Devletlerin terörizm sponsorluğunun kanıtlarıyla karşılaştırıldığında, komünist yönetilen ulusa yönelik karşıt politika ile ilgisi vardı.
Washington ve Havana, Fidel Castro’nun 1959 Yılbaşı Günü dolayısıyla Küba’da iktidara gelmesinden kısa süre sonra muhalefet içindeler. ABD, adada – ki 47 yıl boyunca – bir Küba hükümetinin abluka olarak adlandırdığı – bir ticari ambargo sürdürdü.
Vidal Ferreiro AP’ye “ABD’nin Küba’yı terörün devlet sponsorları listesinde tutmak için kullandığı argümanlar tamamen asılsız” dedi. “Herkes, politik olarak motive olduklarını ve yalnızca Küba’ya karşı ablukayı haklı çıkarmak için tasarlandığını biliyor.”

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.