Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

İzlanda mevduat anlaşmazlığında yapılan görüşmeler

  • Listed: 11 Ekim 2017 05:10

Description

İzlanda Başbakanı Johanna Sigurdardottir’in bürosunun yaptığı açıklamada, yetkililer “mevcut durumu ve bilgi alışverişini tartışacak” dedi.
İzlanda, küçük ada ülkesinin Britanya’yı ve Hollanda’yı borcunu ödediği 5,7 milyar doların üzerinde (3,5 milyar sterlin) potansiyel olarak zararlı bir referandumdan kaçınmanın yollarını arıyor; bu ülkeler, bu ülkeler, ebeveynleri ile birlikte çökertilen bir internet bankası olan Icesave’deki mudilerini telafi etmek için kullanıyorlar Landsbanki Ekim 2008’de.
İzlanda parlamentosu, geçtiğimiz yıl paranın geri ödenmesi için şartları belirleyen mevzuat üzerinde anlaşmaya varıldı ancak ülkenin cumhurbaşkanı, Icesave Yasası adlı sözleşmeyi imzalamayı reddetti. Hareketi, 6 Mart ‘ta yapılması planlanan ulusal anketi tetikledi.
Görüş anketleri, İzlandalıların Tasarı aleyhte oy kullanacağını ve rakiplerinin Britanya ve Hollanda’nın geri ödeme konusunda daha sert şartlar koymayı başardığına övgüde bulundular.
Referandum Icesave Bill’e ‘hayır’ derse, İzlanda parlamentosu İngiliz ve Hollanda hükümetleri tarafından geri ödenmesi gereken sınırlar nedeniyle reddedilen daha eski bir kanun haline geri dönecek.
Bu, anlaşmazlığa çözüm getirmek için gecikebilir ve Uluslararası Para Fonu ve İskandinav ülkeleri tarafından İzlanda’ya vaat edilen hayati fonları tehlikeye atabilir ve Avrupa Birliği’ne katılma hedefine destek vermeye tehdit edebilir.
Ülke, AB krizinden sonra yeniden ayağa kalkmasına yardımcı olmak için AB üyeliğine ve IMF fonlarına güveniyor ve 2008’in sonlarında ekonomisinin geri kalan kısmına zarar veren aşırı kilolu bankacılık sistemini sakat bırakıyor.
Adli amaçlı bir anons niteliğindeki Hazine sözcüsü, İngiltere’nin İzlanda’nın “yükümlülüklerini yerine getirmesini” beklemeye devam ettiğini söyledi.
Sigurdardottir ofisinden yapılan açıklamada, görüşmelere Mali Hizmetler Bakanı Paul Myners, İzlanda’nın Maliye Bakanı Steingrimur J Sigfusson ve Hollanda Maliye Bakanı Wouter Bos da katılacaklarını söyledi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.