Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

İşte haber – 1900’de olduğu gibi

  • Listed: 9 Ekim 2017 20:10

Description

Ancak bu sadece gittiği yıl değil, 24 Nisan 1900’da Daily Express gazetesinin ilk sayısından, bir asır önce, insanın henüz ilk güç uçuşunu gerçekleştirmediği haber.
Butch Cassidy ve Sundance Kid’in ilk soygunu birlikte yaptıkları ve İngiliz İşçi Partisi kurulduğu yıl oldu.
Sudan’da yaşanan huzursuzluk, Birinci Dünya Savaşı’ndan önce İngiltere ve Almanya Kaiser arasındaki köprü inşası ve Güney Afrika’daki Boer Savaşı başlıkları vardı.
Express okuyucu Margaret Fairgrieve, 94, Express’in 110 yıllık baskısının orijinal kopyasını keşfederken, Edinburgh yakınlarındaki Balerno’daki evinde bir dolap temizledi.
Glasgow’un Gartnavel kentinde bulunan Batı Genel Sekreterli emekli bir büro çalışanı olan dul eşi, anne ve babası George ve Mary Lammie tarafından vesayet altına alınmadan önce, amcası Bob Lammie tarafından satın alınmış gazete tarihinde tökezledi.

    Bayan Fairgrieve: “Bir dolabı temizliyordum ve bazı kağıtlar arasından buldum. Hayatım boyunca Express’i okudum, ancak bu baskıyı kesinlikle almadım. 15 yıl sonrasına kadar doğmadım.
“Keskin bir gazete okuyucusu olan amcam tarafından tutulmalı ve gelecek nesiller için ailem tarafından paketlenmeli. Bu çok ilginç bir bulgu ve mükemmel durumda. ”
Bir buçuk pound, bir çeyrek çeyrek eşdeğeri ve bugünkü 35p kapak fiyatıyla karşılaştırılabilir, 1900’lü yılların Daily Express tablosu o zamanki kadar iyi bir değerdi.
Dünyanın dört bir yanından gelen güncel haberlere sahip olanların birçoğu daha sonra nispeten yeni olan telefon teknolojisiyle okuyuculara getirildi.

    Fotoğraf yoktu ve elle çizilmiş reklamlar, doktorlar tarafından çocuklarda güçlü kemiklerin bulunması için önerilen tonik bir preparasyon olan Virol da dahil olmak üzere uzun süredir unutulan ürünlerin esasını ilan etti.
Dr Tibbles’ın Vi-Cocoa’sı için bir diğeri ise, buharlı kahverengiden sonra “daha az yorulma ile çalışabilecekleri” konusunda ısrar eden kırsal postmenlerden referansları taşıyordu.
Kağıt sayfalarında Bovril, Guinness, Rose’s Lime Juice Cordial ve Kodak fotoğraf makineleri gibi özellikli daha tanıdık markalar da bulunuyor. Pearson’s Own ve diğer yayınların yayıncısı Cyril Arthur Pearson tarafından kurulan gazete 1916’da Max Aitken, daha sonra Lord Beaverbrook tarafından satın alındı.
Express Gazeteler başkanı Richard Desmond’un mülkiyetinde bugün devam eden İngiliz basının gündemini belirlemek için hızla ün kazandı.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.