Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Irak belgeleri engelliyor ‘sinir bozucu’

  • Listed: 11 Ekim 2017 02:20

Description

Çatışmayla ilgili resmi soruşturma için kanıt sunarak, önemli belgelerin sınıf dışı bırakılmadığını “hayal kırıklığına uğrattı” dedi.
“Belli bazı belgelerin gizliliğini kaldırmayacak şekilde yapılmış görünen karara katılıp katılmadığımı açıkça belirtmek istiyorum, ancak soruşturmanın kanıtlara vereceğim” dedi.
Lord Goldsmith, ilk başta İngiltere’nin ikinci bir Güvenlik Konseyi kararı almadan Irak’ı istila etmenin yasal olmayacağına inandığını itiraf etti.
Sorguyu şöyle anlattı: “Bir aşamada kişisel görüşüm, tüm bu faktörleri dengede tutmaktı, orda yeterli değildi.
“Denge, ‘hayır, ikinci bir çözüm gerekli’ diyerek lehine sonuçlandı … Sonuçta, bunun kesin bir görüşüne vardığımda, farklı bir bakış açısına ulaştım.”
Lord Goldsmith, Tony Blair’in Birleşik Devletler Başkanı George Bush ile askeri harekatın birleşmiş Milletler kararını almadan başlatılabileceği konusunda anlaşmaya yetkili olmadığını vurgulamak için Temmuz 2002’de Downing Caddesi’ne yazdı.
Eski başsavcı, Bay Blair’e “çok hoş karşılanmadı” dedi.
7 Kasım’da Bay Straw ile görüştüğünü ve kararın alınmasından evvel “gecede iyi” olacağını ve yeterli izni vermeyeceğini söyleyeceğini söyleyeceğini söyledi.
Adalet Sekreteri Jack Straw, daha sonra Irak’taki savaşın başlamasında Hükümet hukuk müşavirlerinin tavsiyelerini reddetme kararını savundu. Straw, yabancı Dışişleri avukatlarının avukat görüşlerinin “cehaleti” olmadığını söyledi. Yetkili, bunun yerine işgalin yasallığı konusunda “farklı görüşler” olduğunu söyledi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.