Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

İngiltere ve ABD Taliban’ın kalp yerinde bombardımanı başlatacak

  • Listed: 11 Ekim 2017 00:55

Description

Onların, Taliban’ın hâlâ yerinde olan Helmand eyaletinin bazı bölgelerine konsantre olmaları bekleniyor.
Kampanya, Başbakan Obama’nın Afganistan’daki 30.000 kişilik dalgasının ilk dalgası sırasında Noel’den hemen önce Helmand’a gönderilen Deniz Piyadeleri de dahil olmak üzere ABD birlikleri tarafından desteklenecek.
Yeni saldırı, İngiliz birliklerinin ülkede en az beş yıl daha bekleyebileceği uyarısında bulunmakla birlikte geliyor.
Pazar günü Britanya, 3. Tabur The Trible üyelerinin Sangin yakınlarında patlaması sonucu 2001’de operasyonlar başladığından bu yana 251 askerini kaybetti.
Resmi rakamlar, İngiliz kuvvetlerinin NATO mevcudiyetinin yüzde 10’unu oluşturduğunu, ancak kayıpların yüzde 20’sini ve şiddetin yüzde 30’unu karşıladığını gösteriyor.
Geçen sene 108 asker kaybeden İngiltere’nin en kanlı Afganistan’dı. Geçtiğimiz yaz, merkezi Helmand Operasyon Panther’s Claw’taki son büyük operasyonda, 10 İngiliz birliği öldü.

    Ancak Londra’daki bu haftaki Afganistan konferansının sonunda verilen tebliğin sızdırılmış bir taslağı Afgan güçleri için sınırlı bir taahhütte bulundu.
Onların “üç yıl içinde Afganistan’ın güvensiz bölgelerinde operasyonların çoğunu yönetmek ve yürütmek ve beş yıl içinde fiziksel güvenliğin sorumluluğunu üstlenmek” olarak görüyor. O zaman bile, NATO güçleri destek vermeye hazır olan arka planda olacaktı.
Uluslararası topluluğun önde gelen isyancıların sadakatini almaya çalışmak için rüşvet için yüzlerce milyon lira para cezası beklenmesi bekleniyor. Bu, İngiliz birliklerini öldüren Taliban savaşçılarına para aktarmak olabilir.

    Fakat Taliban’ı bölmek, siyasi ve askeri çevrelerde yaygın kabul gören ve savaşın ancak siyasi bir çözüm yolu ile durdurulabileceği temel bir taktik olarak gelişti.
Afganistan operasyonlarını denetleyen en kıdemli ABD genel sorumlusu dün dün NATO güçlerinin zorlu bir mücadele ile karşı karşıya kaldıkları konusunda uyarıda bulundu.
ABD Genel Sekreteri David Petraeus şunları söyledi: “Daha kolay hale gelmeden önce zorlaşacak ve bu, Helmand ve diğerlerinde Taliban kutsal alanlarını ve güvenli cennetleri almaya yönelik saldırı operasyonlarından kaynaklanacak.”
Afganistan’ın güneyinde Nato askerlerine komuta eden İngiliz Binbaşı General Nick Carter, yeni operasyonun Afganistan hükümetinin şu an Taliban tarafından yönetilen Helmand bölgelerinde “kontrolü üstleneceğini” söyledi.

    Dedi ki: “Helmand ilerlemeye devam eden, sadece parçaların basitleştiği bir iş. Eğer hepsi yönetilirse, çoğunlukla Taliban tarafından sağlanan paralel hükümetler var. ”
Binbaşı General Carter şunları ekledi: “Afganlar ayakta ve sayılıyor ve yeryüzünde olanlar için büyük fark yaratıyor.”

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.