Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

İngiltere Haiti için yardım sözü verdi

  • Listed: 10 Ekim 2017 07:25

Description

Haiti Başbakanı Jean-Max Bellerive, ölüm sıkıntısının 100 bin üstesinden gelebileceğinden korktuğunu, ancak Başkan Rene Garcia Preval acı çekiminin “düşünülemez” olduğunu söyledi.
Başbakan Gordon Brown acil ekipman, itfaiye ve finans sözü verdi.
İngiltere merkezli hayır kurumları, kurtarma çabalarının yanı sıra yiyecek, su, sığınma evi ve kurtulanlar için ilaçlar için para toplama amaçlı çağrıda bulundu.
Gidiş karla ertelenmiş olmasına rağmen, dört kişilik bir ekip tarafından Uluslararası Gelişme Dairesi tarafından hasarın değerlendirilmesi için Uluslararası Gündem Dairesi tarafından gönderilen ve 64 kurtarma uzmanı köpek ve ağır ekipman Gatwick Havaalanı’nda toplanan bir ekip gönderildi.
Deprem, Karayipler’teki ada devletine saat 15: 00’den önce (GMT saat 9.53) hemen önce çarptı ve Port-au-Prince’teki yüzlerce bina, kulübelerden hastaneye, Birleşmiş Milletler genel merkezine ve cumhurbaşkanlığı sarayına kadar uzandı.
Deprem araştırmacılar, depremin Richter ölçeğine göre 7.0 olarak ölçülmekte olan etkisinin tümüyle daha yıkıcı olduğunu ve çünkü merkez üssü “sığ” kaldı, zemin yüzeyinde daha fazla sallanmaya neden olduğunu söyledi.
Merkezi, nüfusu yaklaşık bir milyon kişinin yaşadığı yoğun nüfuslu Port-au-Prince merkezinin 10 mil içerisindeydi.
Barış gücü başkanı Alain Le Roy, misyon şefi Hedi Annabi de dahil olmak üzere 100’den fazla insanın örgütün çöktüğü Karargahında eksik olduğunu ve 40 diğer BM personelinin de diğer hasar görmüş binalar için de hesaba katılmadığını söyledi.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, titreme “katastrofik” olarak nitelendirdi ve uluslararası toplumu “bu ihtiyaç için Haiti’nin yardımına” çağırdı. Bakan, BM’nin acil durum fonundan yardım almak için 10 milyon ABD doları (6,2 milyon sterlin) sağlayacağını açıkladı.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.