Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Haiti: Deprem mucizesinin mucizesiyle, 2

  • Listed: 10 Ekim 2017 12:35

Description

Redjeson Hausteen Claude’nin kurtarılması, başkent Port-au-Prince’in kan lekeli anarşiye dalmaya başladığı bir günde kısa bir umut simgesi sundu.
Yardım, sadece Salı gününün felâket sonrasında aç, evsiz ve çaresiz kalan solmuş milyonlarca kişiye dolaşmaya başlıyor.
Dokuz milyon insanın fakirleşmiş ülkelerinde durum gerginleşiyor ancak kurtarma çabaları, trajedinin ve adanın temel altyapısının boyutuyla engelleniyor. Dün, yaralanmadan yürümeye başlayan çocuğu keşfi, ülkedeki en büyük depremin ardından 200 yıl boyunca düşünülemez korku sahneleri arasında nadir bulunan bir sevinç anı sundu.
Redjeson şaşkın, ancak evinin kalıntılarından çekilerek gülümseyerek ortaya çıktı.
Anne babası Daphnee Plaisin ve Reginald Claude dramatik kurtarma izledikten sonra onunla tekrar bir araya geldiği için rahatladılar.

    Tahmini ölüm ücretinin Pan American Health Organization tarafından 100.000’e kadar çıkması üzerine dün uluslararası yardım Haiti’ye girmeye başladı.
Fakat yerdeki durum kaosa dönüştü. Şahitler öfkeli çetelerin yardım sıkıntısını protesto etmek için barikatlar kurmak için bedenleri topladıklarını söyledi.
Silahlı çeteler sokakları dolaştı ve sayısız kazazeden dördüncü günde yiyecek, su veya barınak olmaksızın yiyecek depoları yağmalandı.
“Her şeyi kaybettik. Ölmeyi bekliyoruz. Yiyecek bir şeyimiz yok, yaşayacak bir yerimiz yok. Hiçbir yardımımız olmadı. Hiç kimse bizi görmeye gelmedi “diyen deprem mağduru Andres Rosario, hayatta kalanlar tarafından Port-au-Prince çöp dökümhanesinde kurulan doğaçlamalı bir kampda konuşarak. Uluslararası yardım görevlileri, gerginlik ve istikrarsızlık arttıkça ilave güvenlik önlemleri düşündüklerini belirtti.

    Depremden sonra yaklaşık 4,000 mahkum gevşedi – zengin ölçeğe göre 7,0’lık bir ölüm cezası – hapishaneyi yok etti.
Birçoğu felâket sırasında yetim kalmış milyonlarca çocuğun güvenliği için de korkular artıyordu.
Yetkililer toplu mezarlarda yaklaşık 7 bin kurbanı gömüldü, ancak dün binlerce ceset hâlâ şehir etrafında uzanıyordu. Birçoğu yol kenarında ya da atık alana atıldı ve kurtarma çalışanları molozun altında bir sürü kalacağına inanıyordu.
Fotoğrafçı Shaul Schwarz, bedenler ve kayalarla oluşan en az iki engel koyduğunu bildirdi. “Cesetlerle yolları kapatmaya başlıyorlar. Orda çirkinleşiyor. İnsanlar hiç yardım almaktan bıkmış durumda. ”

    BM barış gücü misyonunun sözcüsü David Wimhurst, “İhtiyacı olan en fakir insanların doğum günlerini bekliyor olması durumun gerginleştiğinin farkındayız. Bence zambaklar yıpranmış olabilir. ”
Korkunun tam ölçeği, kurtarıcıların depremin kırsal merkez üssüne ulaşamaması gibi henüz ortaya çıkmamıştır.
Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’ndaki yetkililer yakında iki milyon Haiti’ye yiyecek sunacağını, ancak dün Port-au-Prince’teki depoları yağmalanacaklarını söyledi.
Pop star Madonna dün yardım çabasına 150.000 £ bağışta bulunduğunu açıkladı. Raporlara göre Shamed golfçü Tiger Woods da 1.8 milyon papel vaat etti ve model Gisele 920.000 £ verdi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.