Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Defiant Campbell: Irak savaş dosyasındaki her kelimeyle duruyorum

  • Listed: 10 Ekim 2017 08:45

Description

Chilcot Soruşturması için beş saatlik kanıt bulunan Alastair Campbell, Irak’ın kitle imha silahlarını 45 dakika içinde dağıtabileceğini iddia eden 2002 dosyasını çarpıtma önerisini reddetti.
Meydan okurcasına: “Dosyanın her bir sözcüğünü, sürecin her bir parçasını savunuyorum” dedi.
2003’te Irak’ı işgal ettikten sonra hiçbir kitle imha silahı çıkarmadan dosya şöhret kazandı.
Blair eski iletişim direktörü, kendi rolünü ve eski başbakanın rolünü İngiltere’nin “gurur duyması” konusunda ısrar ettiği bir savaşta savundu.
Soruşturma, İngiltere’nin Saddam’ı devirmek için Birleşik Devletler’e katılmasını oy kullanmadan önce, Blair’in İngiltere’yi 2002’de ABD Başkanı George Bush’a Irak’taki savaşa nasıl teslim ettiğini de duydu.

    Panelden sorgulayan Bay Campbell, istihbaratın Blair tarafından “temkinli” bir şekilde TBMM’ye sunulduğunu, ancak medyanın “45 dakika” iddiasıyla atladığını söyledi.
Bay Campbell: “Hiçbir noktada başbakanın herhangi biri istihbarat servislerine şunları söylemedi:” Bu argümana uyacak şekilde terzi koymalısın “dedi.
45 dakikalık iddianın “Saddam’ın bu silahlara sahip olduğunu ve 45 dakika içinde onları Kıbrıs’a atabileceğini” söylemediğimizi sanmıyorum “dedi. Tartışmalar sırasında 45 dakikalık iddia ‘ Bu büyük bir anlaşma “dedi.
Dosyaya önsözde bulunan Blair, istihbaratın “şüphe götürmez” olduğunu göstererek Saddam’ın KİS tehdidi olduğunu söyledi.

    Sorgu başkanı Sir John Chilcot, Bay Campbell’e, temel istihbarat raporlarının o kadar açık olmamasını koydu. Dedi ki: “Değerlendirilen istihbarat asla şüphenin ötesinde hiçbir şey kurmaz” dedi.
Bay Campbell, daha sonra Ortak İstihbarat Komisyonu başkanı ve daha sonra MI6 başkanı olan Sir John Scarlett, istihbaratın kategorik olduğunu söylemişti.
Bay Blair’in “şüphe yok” iddiasıyla durup tutmadığını soran Bay Campbell, “Yaptım. O sırada, onun yarattığı karardı. Belgede Ortak İstihbarat Komitesinin tüm yetkileri vardı. ”
Bay Campbell, Şubat 2003’te yayınlanan ve ayrıca Ortadoğu’daki bir dergiden alınan materyali içeren bir ikinci istihbarat dosyasının bir “hata” olduğunu kabul etti.

    Neyse ki Saddam’ın MI6’dan yeni istihbarat ışığında BM silah denetim süreçlerini baltalamak için gösterdiği çabaları göstermek için niyetli olduğunu belirtti.
Bununla birlikte, nasıl biraraya getirildiği bilinir hale geldiğinde, “tehlikeli dosyalar” olarak adlandırılmasına yol açarak, halkın güvenini de olumsuz etkilediğini itiraf etti. Dedi ki: “Bu hiç yardımcı olmadı.”
Bir mücadele veren Bay Campbell, Blair’in “atış yapılmadan Irak’taki kimyasal ve biyolojik silahlar üzerindeki stand-off’ı çözmek için elinden geleni yaptı” diye ısrar etti.
Amerikalıların diplomatik bir çözüm için BM Güvenlik Konseyi ‘ne dönmelerini ısrarla karar vermelerinin Blair olduğunu belirtti.
Ayrıca, daha sonra Washington’daki İngiltere Büyükelçisi Sir Christopher Meyer ‘ten önceki ifadeyi, Nisan 2002’ de Teksas ‘ın Crawford kentindeki Bush çiftliğinde düzenlenen bir zirvede büyük bir kalp ritmine uğradığını itiraf etti.

    Ancak o sırada Moskova’daki İngiliz büyükelçisi olan Sir Roderic Lyne’den sürekli sorguya çekilmek üzere Bay Blair, Beyaz Saray’a ABD’nin nihai bir istila sırasında yalnız başına kalmasına izin verilmeyeceğini açıkça itiraf ettiğini itiraf etti. Krizin 2002’de hızlandığı toplantımızda Bay Blair’in Bush’a yazıp yazmadığını sordu ve eğer öyleyse söylediklerine değinen Campbell, “Başbakan Başkan’a oldukça fazla not yazdı. Onların tenoru şu şekildeydi … ‘Analizi paylaşıyoruz, endişeyi paylaşıyoruz, Saddam Hüseyin’in yükümlülüklerini yerine getirdiğinden ve Irak’ın silahsızlandırılmasından emin olmak için sizinle birlikte olacağız. Eğer bu diplomatik olarak yapılamazsa ve askeri olarak yapılacaksa, Britanya orada olacak ‘. ”
Hollandalı bağımsız bir komisyonun Hollanda hükümetinin işgalini desteklediğinde siyaseti yasayı geçersiz kılmasına ve Saddam’ın silah programının tehdidini alt edemeyen istihbaratın göz ardı edilmesine karar verdikten sonra Bay Campbell yalnızca kanılar verdi.

    Hollanda Irak Soruşturması Komisyonu raporunda, BM savaş kararından önce 1990’lı yıllarda alınan kararlarda ABD ve İngiltere’nin Irak’tan istifaya yetkisi yoktu.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.