Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Davetiyemi kabul et, bana bir et pastası ile katıl

  • Listed: 11 Ekim 2017 00:30

Description

Pasta, birçok biçimiyle, 80’lerin başlarına kadar elimizden gelen diyetin bir parçası haline geldi; bu, Amerikan fast foodünün, aşırı pişmiş burgerler, lifli kızarmış tavuk ve damlayan pizzanın besin dehşetinden yana kaldı. Ancak şimdi saygıdeğer araştırma grubumuz AC Neilsen’e göre, pasta müthiş bir geri dönüş yapıyor. Satışlar süpermarketlerde 30 yıllık bir tarihe kadar büyütülmüş ve Tesco son 12 ayda yalnızca şaşırtıcı bir 17million daha sattı – bir önceki yıla göre yüzde 16 arttı.

Bu pasta patlamasının nedeni, gastropublardaki ve upmarket lokantalarındaki menülerde büyük ölçüde geliştirilmiş kalite ve çanağın yeniden ortaya çıkmasıdır. Yakın zamana kadar, tehlikede bir pasta yedin.

    

Çığlık kırsal diyetin önemli bir parçası olduğunda, gençliğimden bu yana oldukça hevesli pasta insanıyım – bir çağdayım. Ama Amerikan fast food istilasına girdi, pasta güvenini kaybetti – ve güven olmadan bir pasta mutfak sefaletidir.

    
Et dolguları sert, sinirli ve tatsız hale geldi. Sos biraz renklendirilmiş sudan ibaretti ve örtücü hamur işi haşlanmış benekli kağıt gibi tadıldı.

Neyse ki pastanın yeni altın çağına giriyoruz. Tesco’nun pasta alıcısı (en harika iş tanımı) olan Andrew Mossop, “Kekler gerçekten İngiliz yemeklerini yüreklerine kavuşturdu ve daha iyi malzemeler nedeniyle yeni saygınlığa kavuştu” dedi. Gerçekten de, Saygınlık yoksa, pasta kullanılır mı?

    

STEAK, geleneksel biftek ve böbrek çok yakın ikinci ile en çok satan dolgu maddesi. Üçüncü olarak bu sallanan listede mantarlı tavuk ve soslu tavuk yer alıyor.

Ve bu, damak tadınızı çok teşvik edip, en yakın foodie pub’a koşup dalış yapmayı planlıyorsa, konuşmak gerekirse, büyük, etli bir pastaya dikkat edin, unutmayın ki tarihsel bir geleneğe devam ediyorsunuz.

    

Tudor zamanlarında, pasta yemek masasında bir yer onuruna oturdu ve muhtemelen Henry VIII’in kuşağından sorumluydu. Yemek kitapları, Cokerye’nin 1545’te hazırladığı, “Ne mezbahacının mevsiminde, yeryüzünde her zaman ve nasıl giyinmesi gerektiğini” anlatan 1545’teki tarifleri içeriyordu.

    
Pastalar ayrıca bir ziyafet eğlence organizasyonunun bir parçasıydı, bu nedenle kreş Four And Twenty Blackbirds Pastayı Kafartıyordu. Büyük olasılıkla bu kuşlar sadece şarkı söylemekle kalmadılar, aynı zamanda sevdikleri toplanan misafirlerin üzerine pastadan uçtu. (Kara kuşların pişirilmesinden nasıl kaçınılmadığı açıklanmaz).

Gerçekten mutfak kabare gibiydi. Krala önce güçlü bir pasta yerleştirildiğinde, tavşan, kurbağalar, kaplumbağalar ve tek kedi bile, bütün hayvanlar pastanın altından görülecektir. Cüceler Tudor turlarına bile girmişlerdi, serbest bırakıldıktan sonra şiir okuyor, misafirler çiziyordu ve kart hileleri yaparak masaya dolaşıyordu.

    

İngiliz yemekleri hakkında bu kadar küçümseyen Fransızlar, kısa süre içinde pasta gibi iş dünyası fikrini ithal etti. Burgundy Dükü şefi o kadar heyecanlıydı ki, 25 kuvvetli bir orkestradaki tüm suşları içeriden açan muazzam bir pasta pişirdi.

Aristokratların şefleri arasındaki rekabet, özellikle de telif hakkı söz konusu olduğunda yoğunlaştı. Kral Charles I, kolayca eğlenilmez bir hükümdar, Buckingham’ın iddialı Dük ve Düşes tarafından eğlendirildi. Akşam yemeğinde, şaşkın kralın önünde büyük bir pasta kuruldu. Hiç böylesine bir pasta görmemişti.

Ama tıpkı kesmeye hazırlandığı gibi kabuk yükselmeye ve dışarı çıktı, kusursuz orantılı küçük bir adam ortaya çıktı. 18 inçte o, şimdiye kadar gördüğü en küçük insandı ve hatta küçük bir zırh giymişti. Jeffrey Hudson, 17. yüzyılda ünlü cüce bir şovmenti ve sevilen kral ona Lord Minimus dublajını yaptı.

Pastanın da çok kaba kullanımları vardı. Shakespeare, klasik mide-püskürtücüsü Titus Andronicus’a (bir karakter kendi çocuklarını bir turta besliyor) insan bileşenleri içeren incelik kattı. Ve Bayan Lovett, Fleet Caddesi’nden Şeytan Kuaförü Sweeney Todd’un suç ortağı Todd’un kurbanlarını içeren turta lezzetli bir çizgiye hizmet etti.

Günümüz pasta severleri, kara kuşlar, orkestralar, cüceler ya da nazik pastanın ortasındaki garip insan parçaları ile karşılaşacakları olasılığı düşüktür.

Fakat sevinmek: Sulu pasta hak ettiği yere geri döndü.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.