Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

D vitamini bağırsak kanseri riski ile bağlantılıdır

  • Listed: 10 Ekim 2017 20:20

Description

British Medical Journal’da yayınlanan bir araştırmaya göre, en yüksek vitamin seviyesine sahip olanlar, hastalığın gelişme riski, en düşük düzeylere sahip olanlar ile karşılaştırıldığında% 40 daha düşüktü.
Tıp uzmanlarının Perşembe günü vitamin D eksikliğinden kaynaklanan raşitizm vakalarının sayısı arttığından endişelerini dile getirdikten sonra bu durum geldi ve süt ve diğer gıda ürünlerine eklenmesi çağrısında bulundu.
D vitamininin ana kaynağı güneş ışınlarıdır, cilt maruziyeti yoluyla, ancak yağlı balıklar veya morina karaciğeri yağı gibi az sayıda gıdada da bulunur.
Araştırma ekibi, en son yapılan araştırmanın D vitamini ve bağırsak kanseri arasında bir bağ olduğunun kanıtını sunmasına rağmen, D vitamini takviyelerinin hastalığın önünü kanıtlamadığını söyledi.
Bilim adamları, diğer kanserler üzerindeki potansiyel etkileri ve ilave D vitamini dozlarının alınmasının etkilerini öğrenmek için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirtti.
Dünya Kanser Araştırma Fonu’nun bilim programı yöneticisi Dr Panagiota Mitrou, “Bu, bu konuda yapılan en büyük araştırmadır ve düşük D vitamini seviyesine sahip kişilerin daha fazla olasılığı olduğu konusunda nüfus araştırmalarında oldukça fazla kanıt bulunmaktadır bağırsak kanseri geliştirmek.
“Bir sonraki adım, D vitamini takviyesinin bağırsak kanseri riskini azaltıp azaltamayacağını ve yüksek vitamin D seviyesinin herhangi bir zararlı etkisinin olup olmadığını teyit etmek için yeni klinik araştırmalar yapmak.
“Ancak şu an için bulguların dikkatle ele alınması gerektiğini vurgulamalıyız ve kesinlikle D vitamini seviyelerini yükseltmek için takviyeleri almamız gerektiğini önermek için yeterli kanıt değil.
“Bağırsak kanseri riskini azaltmak için en iyi tavsiye, sigarayı bırakmak, sağlıklı bir kilo vermek, düzenli olarak fiziksel olarak aktif olmak, daha fazla lif ve daha az kırmızı ve işlenmiş et yemek ve alkolü azaltmaktır.”

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.