Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Citroen C5, ulus için mülk

  • Listed: 10 Ekim 2017 05:45

Description

“Taşınabilir” pazarda ve bir seri üreticiden olmakla birlikte, aslında Fransız salonu satışlarının bu iki rakipten az olduğu yönündedir. Ancak, bu sert istatistiklere rağmen, C5 için, özellikle de turistik mülklerinde çok şey var.
Citroen her zaman büyük, pratik emlak otomobil söz konusu olduğunda, otomobillerin kendilerinin rekabetçi olmasına bakılmaksızın popüler olduğunu kanıtladı. Eski Xantia ve son C5’de olduğu gibi, burada da önemli bir farklılık var: bu sefer komşularınıza C5’i haklı göstermeye hiç gerek yok. Evet, alternatif bir seçim olabilir ancak süpermarket otoparkına girip sizin gibi bir düzine araba ile karşılanmayı istemiyorsanız ne olur? Citroen ortada yakalanır.
Bazıları için Fransız şirketi karakterini kaybetti ve geçmişte bazı gerçekten bireysel tercihler ürettiğini düşünüyor ancak gerçek şu ki, bir dereceye kadar değişebilirken diğerleri olmadığında hayatta kaldı.

    Peki bu yeni amiral gemisi Citroen C5 3.0tDI’yı nereden buluyor? Dizellerin C5 satışlarının% 97’sini oluşturmasına rağmen, C5 serisinde en popüler model olmayacak ama kesinlikle cazip bir ihtimal. Yeni başlayanlar için, 3.0 litrelik V6 turbo dizel motor, giriş seviyesi Jaguar XF’de kullanılan 240bhp ile değiştirilen 2,7 litrelik 208bhp’lik sağlıklı bir adımla aynı.
İyi olmasına rağmen, standart olarak takılı bir altı ileri otomatik şanzıman ile, büyük motorun önerdiği kadar hızlı olmayacak ama 8.0 saniyelik 0 ila 60mph zaman ve 151mph üst hız her ikisi de saygın.

    Ekonomi ve emisyon değerleri, sırasıyla 38mpg ve 195g / km’dir.
Bununla birlikte, bu rakamlar C5’in nasıl çalıştığını anlatamaz. Kötü haber şu ki eğer bir ülke şeridine bir Mondeo veya 3 Serisi ile yarışabilen keskin, iletişimsel bir sürücü arabası bekliyorsanız, o zaman hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Direksiyon simidinin uzaktan ön tekerleklere bağlanıp eklenmediğini bilmek hiç de zor değil. Bu, kalbinizi yarışa açacak bir araba değil.
Ancak, ancak büyük, ancak, daha hızlı bir A-yol açmak ve C5 dönüştürülür. Yeni 3.0 litrelik V6 motor ve altı ileri otomatik şanzıman son derece uyumludur.

    Motorun pürüzsüz şanzıman ile birleştiği büyük miktar, onu Rolls-Royce’un bu tarafını sürmek için en rafine otomobillerden biri haline getiriyor. Daha önce bahsedilen bu sorunlardan daha ağır basmak, ancak bu arabanın amaçlandığı düşünmek yeterli olmayabilir.
Otoyolları günden güne vuran şirket temsilcileri için, konfor ve arıtma öncelik taşıyor. bu C5’in tekerleğinde haftada 1.000 kilometre yolculuk etmenin düşüncesi bir kaygı uyandırıyor, bu iyi.
Arka koltuklar katlanmış olan 1.462 litrelik bir önyükleme ile tourer emlak formunda da yeterince pratik, ve tartışmalı olarak C5 dört kapılı salondan daha iyi bir tasarım.

    Bu amiral gemisi C5, Mondeo ve 3-Serileri endişelendirmek üzere değil; ancak bir arabayı ideal bir motor ve şanzımana eşleştirmede bir egzersiz olarak mühendislik ve dinamikler için mükemmel bir ders. Uzun mesafeleri sürmek için konforlu arabalar bundan daha iyi olamaz.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.