Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Boğaz kanseri: Bir davulcu kalp atışı hikayesi

  • Listed: 10 Ekim 2017 19:20

Description

Boğaz ağrısı çekmeye başladığımda 2001’de Joe Brown ve Marty Wilde’la birlikte bir davulcu olarak İngiltere’ye geziyordum.
Kasım ayının bir gününe kadar dilimin arkasında sert bir yumru hissedinceye kadar çok zor çalışmaya bıraktım.
Doktorum bana direkt olarak Londra’daki Royal Marsden Hastanesine başvurarak, bir biyopsi yaptıklarını belirtti.
Üç gün içinde hastane geri çağırıldı ve ben bademcik-boğaz kanserinde skuamöz hücreli karsinom olduğunu söyledi.
Kanser kelimesini duyunca şaşkına döndüm. On yıllar önce sigara içmeyi bıraktım, vegan diyeti yedim, nadiren içtim ve kendimi oldukça uygun gördüm. Sadece bunları değil, bademcikleri bir çocukken çıkardım.
Ancak danışmandan, dumanlı ortamlarda şarkı söylemekten dolayı sigara boğazım olduğunu söyledi.

    Yavaş büyüyen ve hayati tehlike altındaki bir tümörün sınıf 3 olarak sınıflandırıldığını söylediler – veya T3, en büyüğü T4’ti.
Ameliyatla çıkarılamadı, bu yüzden radyasyona, sonra da kemoterapiye ihtiyacım vardı. Yan etkiler dişlerimin ve salya bezlerinin yanı sıra saçlarımı da kaybetmeyi içerir. Ve alternatifi yoktu.
Kafamı temizlemek için dışarı çıktım, kaşlarını çatmamak için kararlıydı. Sonra tekrar içeri girdim ve radyasyon veya kemoayı istemediğimi söyledim. “Bu benim bedenim, hücrelerim. Başka seçeneğim var. Ben ölürsem, öyle olsun, “dedim.
Eşim Maria panikledi – bir NHS hematolog olarak, ana tıbba inandı – ancak tüm yemek, biyoloji, eczane ve sağlık kitaplarını okumaya başladım. İşte o zaman Gerson Terapisine rastladım.

    Dr Max Gerson tarafından 1920’lerde geliştirilen bu, vücudun organik gıda, doğal takviyeler ve detoksifikasyon yoluyla kendini iyileştirme yeteneğini harekete geçirmeyi amaçlayan bir beslenme programı. Ocak 2002’de bir Gerson uygulayıcısı görmeye gittim.
Gerson’un çalışabilmesi için topaklarımın çok büyük olabileceğini söyledi, ancak devam etmem gerektiğini kabul etti.
Diyet çok katıdır. Püresi ve meyveleri kahvaltıdan sonra havuç, elma ve yeşil biber ve marul da dahil olmak üzere 13 taze meyve suyu içeceği, belirli günlerde gün boyunca olurdu. Ve et, süt ürünleri, çay ya da kahve yoktu.
Ailem mutlu değildi, ancak diyetin iyi geçtiğini hissediyordum.

    Benim koku ve tat hissi daha da belirginleşti, cildim çok yumuşaktı ve daha enerjim vardı. Ancak altı ay sonra danışmanım Farrell bana kötü bir haber verdi.
Kanser bir T4’e kadar yükseldi ve ağzımın çatısına kadar yayılmıştı. Şimdi ameliyat olabilirim, ancak bu yüzümü yarıya kadar parçalara ayırmak anlamına geliyor. Alternatif olarak, radyasyon ve kemo veya sadece radyasyon olabilir. İkincisini seçtim.
Artık bir tercih yapmadığımı hissettim, ancak bedenimin şimdi daha sağlıklı olduğunu ve tedaviyle baş edebileceğini biliyordum.
Her hafta iki ay boyunca radyasyon buldum. Her zaman süzülmüş hissettim ve ağzımdaki ve burnumdaki müköz zarlar sızlamıştı ve nefeslerimi engelledi.

    Dişler ağrıyor, boğazım çiğ ve midemde bir tüple beslenmek zorunda kaldım. Bütün deneyim korkunçtu, ama yaşamak istedim.
Hâlâ Gerson programına girdim ve koğuştaki doktorların çoğu fıstık düşündüm, özellikle
Tedavideki her yerim havuç suyum mideye tüp vasıtasıyla pompalandı. Ancak, sistemimin üstesinden gelmesine yardımcı olduğunun farkındaydım.
Tedavi bittikten sonra düzenli olarak altı aylık kontrol için Bay Farrell’e geri döndüm ve onu yıllık olarak takip ettim.
Sonra, iki yıl önce, bana her şeyi açık verdi. “Havuç ve elma suyu bunu yapıyor olmalı” dedi. Ve sonra onun hakkında telefonda konuşan kulak misafiri, “Tehlikeli bir durumda büyük bir tümördü. Geçtiğine şaşırıyorum. ”

    “Ben yardım edemem ama ona tıp fakültesinde öğrettikleri kanser tedavisi için daha fazla şey olduğuna ikna olduğumu düşünmüyorum.”
BAHÇE KANSERİ GERÇEKLERİ
Ağız, dilde, dudaklarda, boğazda, tükürük bezlerinde, gırtlakta, burunda veya sinüslerde görülen ağız kanseri, İngiltere’de her yıl 7.800 teşhis ile altıncı sırada görülen hastalıktır ve yükselmektedir.
Ağız kanserleri kısmen geç algılama nedeniyle yüksek ölüm oranına sahiptir ve her yıl 2.700 İngiliz ölür.
Risk faktörleri arasında sigara içmek, pasif sigara içmek, çiğneme tütünü, meyve ve sebzelerde düşük bir diyet yeme, aşırı alkol içme ve İnsan Papilloma Virüsüne (HPV) maruz kalma sayılabilir.

    Bilgi için 01924 950 950 no’lu Ağız Kanseri Vakfı yardım hattını arayınız veya www.mouthcancerfoundation.org adresini ziyaret ediniz.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.