Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Binbaşı, Irak’taki tedavi korkularını artırdı

  • Listed: 11 Ekim 2017 15:45

Description

Binbaşı Michael Peebles, “bir nedenden ötürü” bir mahkumun yüzüne yumruk atıldıktan sonra kanlı bir burun ile terk edildikten sonra endişelerini tespit ettiğini söyledi.
Baha Mousa’nın gözaltında tutulmasından önce, onbaşı Donald Payne’e yaklaştığını iddia etti, çünkü “askerlerin zirveye çıkmasını istemiyordu”.
Otel çalışanın ölümüyle ilgili soruşturma sırasında konuşan Maj Peebles, tutukluların bakımı ve refahı konusunda daha önce herhangi bir endişeniz olup olmadığı soruldu.
Dedi ki: “Sadece endişe ettiğim zaman başa çıkardığım kanlı burun olayıydı” dedi.
Cpl Payne ile konuyu gündeme getirerek, “Bu tür davranışlar burada kabul edilemez” dedi.
Cpl Payne, İngiliz Silahlı Kuvvetleri’nin savaş suçlarından mahkum edilmesinin ilk üyesi oldu ve 2006 Eylül ayında mahkemede insanlık dışı davranıp sivillere karşı suç işlemişti. Ordudan uzaklaştırılmış ve sivil bir cezaevinde bir yıla mahkûm edilmiştir.
26 yaşındaki Bay Mousa, 2003 yılı Eylül ayında güney Irak’taki Basra’da bulunan eski Kraliçe Lancashire Alayının gözetiminde öldü ve 93 ayrı yaralandı.
Ölümünden sonra Maj Peebles, ihmalkâr bir şekilde kontrolündeki adamları Irak mahkumlarına kötü muamele göstermemekle görevli oldukları iddia edildi ancak daha sonra bir mahkeme kararı çıkartıldı.
İstihbarat Birlikleri’nden Maj Peebles, tutukluların tutulup tutulmamaya karar verilmesinden sorumlu olan savaş grupları gözaltı yetkilisiydi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.