Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Antidepresanlar: Alternatifler

  • Listed: 9 Ekim 2017 23:50

Description

“Her geçen gün biraz miktarda antidepresanı alıyorum,” dedi. “Benim için diyabetik olmak gibi”
Böyle yüksek reçete seviyeleri ile depresyon oranlarının da yükseldiğini varsaymaktan bağışlanırsınız, ancak durum böyle değildir. Southampton Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre İngiltere’de depresyon teşhisi konan kişi sayısı 1993 ile 2004 yılları arasında yüzde 25’e kadar düştü. Ancak aynı dönemde, hap reçetelerinin sayısı iki katına çıktı. Prozac ve Seroxat da dahil olmak üzere seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) olarak bilinen uyuşturucu maddeleri daha alıyor ve onlara daha uzun süre kalacaklar.
Aynı çalışma, depresyon tanısı konan kişilerin yüzde 90’ının SSRI’ları birkaç yıl boyunca sürekli veya tekrarlanan dersler aldığını tespit etti. Bu endişe verici bir eğilim, özellikle de bu haplardan çıkmanın zor olabileceği düşünülmektedir.
Fern uzun süredir devam eden bu sabahki TV Şovu’ndan çıktığında geçen sene antidepresan kullanmayı bırakmaya çalıştı. Ama onsuz başa çıkamadığını fark etti. “Kendimden kurtarmayı düşündüm ve belki de iyi olacağım. Fakat ben iyi değildim “dedi.

    Southampton Üniversitesi çalışma ekibinden Profesör Tony Kendrick’e göre Fern’in deneyimi benzersiz değildir. “Bu ilaçlar fiziksel olarak bağımlılık yapmamakla birlikte, birçok hasta kaygı da dahil olmak üzere çekilme belirtileri nedeniyle onlardan çıkmanın zor olduğunu tespit ettiler. Durum, Seventies’in Valium bağımlılığı ile benzerlik taşıyor “diye belirtiyor.
Antidepresanların bile intihar düşüncelerine neden olma potansiyeli vardır. Belki de daha endişe verici olan diğer terapileri, yani terapi terapilerini, hafif veya orta dereceli depresyonla mücadelede uyuşturucudan daha iyi olmasa bile, daha iyi gösterebileceğini gösteren artan araştırma grubudur.
Ancak çoğu hastaya seçenek sunulmamaktadır; hastaların yüzde 80’i uyuşturucu kullanıyor ve yüzde 20’den azı uyuşturucu içermeyen alternatifleri deniyor.

    Psikiyatri Enstitüsünün kıdemli öğretim görevlisi Dr. Jennifer Wild, “Araştırmadan, daha fazla hasta uyuşturucusuz terapileri denemek istiyor” dedi. “Yine de birçok kişiye terapi teklif edilmeden antidepresan veriliyor.”
Bu, Ulusal Sağlık ve Klinik Mükemmellik Enstitüsü (Nice) tarafından tüm hastalara antidepresan verilmeden önce bir grup danışmanlık veya bilişsel davranışçı terapi (CBT) önerilmesi ile açıkça şüphesizdir. Eleştirmenler, sorunun danışmanlık oturumlarının pahalı olduğunu ve uzun süredir bekleyen listeleri bulunduğunu ve doktorların depresyondaki veya potansiyel olarak intihar eden bir hastayı elinden boşaltmak yerine hapları bulmayı tercih ettiğini belirtti. Dr Wild, “Oldukça yakın zamana kadar doktorlar konuşmakta olan terapilere hızlı bir şekilde erişemedikleri için çok fazla seçeneğe sahip değiller” diyor.

    Geçen sene, bu sorunun üstesinden gelmek için yeni bir hükümet programı “Psikolojik Terapilere Erişimi Geliştirme” (IAPT) getirildi ve olumlu sonuç vermeye başlamış olabilir.
Dr Wild “IAPT hakkında çok olumlu görüşmeler yapıyorum” diyor. Ona göre, 154 Birincil Bakım Güveninden 115 tanesi inisiyatif imzalandı. “Depresyon için ilk etapta uyuşturucu almaya daha az insan görmeye başlamalıyız” diyor. Dr Wild, daha fazla hastanın TCMB’ye erişiminin olmasını umuyor. Bu, hastaların alışılmış alışkanlık biçimlerini kırmasına yardımcı olur, onlara daha olumlu düşünmeyi öğretir. Aynı zamanda onların düşünceleri ve duyguları arasındaki bağlantıyı anlamalarına yardımcı olur.
“Uyuşturucular depresyon semptomlarını yönetmeye yardımcı olabilir, ancak birileri onlardan çıkınca nüks riski yüksektir” diyor Dr Wild. “TCMB insanlara duygu indirmeye başlama araçları veriyor ve nüks oranını yarıya indiriyor.”

    Yine de, bu mucize bir tedavi değildir ve her hasta için uygun değildir. Uyuşturucular hala oynamak için önemli bir role sahiptirler.
“Bazı ilaçlar cevap olacak, ancak başkaları TCMB’ye veya kombine bir tedaviye daha iyi cevap verecektir. Herhangi bir şansa rağmen, tüm hekimler hastalara yakında tüm tedavileri hastalara sunabilir “diyor Dr. Wild.
Daha fazla yardım ve tavsiye için www.mind.org.uk veya www.depressionalliance.org adresini ziyaret edin.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.